Máte přehled o tom, jakou tvrdost má voda, kterou odebíráte v domácnosti?
Čím tvrdší voda, tím větší pravděpodobnost problémů
V České republice se vyskytuje mnoho oblastí s rozdílnou tvrdostí vody. Tvrdostí rozumíme množství rozpuštěných hořečnatých a vápenitých iontů, které jsou důležité i ze zdravotního hlediska. Optimální je středně tvrdá voda, uvádí se, že příliš měkká voda neposkytuje dostatek tolik potřebných minerálních iontů, naopak příliš tvrdá voda je vyšší zátěží pro ledviny a samozřejmě i pro domácí spotřebiče a vodovodní rozvody.
Z tohoto důvodu vám instalatér v Praze Kanalizace instalatéři a v jiných místech, kde odebíráte velmi tvrdou vodu, doporučí používat změkčovače vody. Budete jimi předcházet některým problémům a ušetříte i za instalatérské havarijní výjezdy. Co vlastně taková velmi tvrdá voda dokáže?
Poškodí bojler – představte si, že máte doma bojler na ohřev teplé vody a jím protéká velmi tvrdá voda. Po dobu několika let se nic zdánlivě neděje, až jednoho dne bojler „začne zlobit“. Povoláte instalatéra a ten z něj po otevření víka vysype deset kilo vodního kamene. Zdá se vám to hodně? Takové případy se skutečně stávají.
Poškodí pračku – podobné je to i s pračkou, tam se zanese topná spirála a pračka také nebude správně plnit svou funkci. Budete pak zbytečně vyhazovat peníze za opraváře.
Zanese potrubí a armatury ve zdi – vápenité nánosy se usazují i v potrubí a armaturách vodovodních rozvodů, a pokud tento proces probíhá několik let až desítek let, může to zeslabit vnitřní průměr trubek natolik, že bude nutná jejich předčasná rekonstrukce. Proč tedy vyhazovat peníze oknem, když to není nutné?
Způsobí protékání splachovače toalety – tvrdá voda dokáže vytvářet nánosy i na pryžových dílech ventilů splachování toalety a i kvůli takovéto „maličkosti“ budete muset volat instalatérský servis.