Ceny nemovitostí neustále stoupají a nevypadá to, že by se tento růst měl v dohledné době zastavit. To však znamená, že mnoho lidí má potíže si pořídit vlastní dům či jen byt – všechny jsou nad jejich finanční možnosti. Řešením mohou být dražby nemovitostí. Ty se provádí poměrně často a najdeme v nich především domy dlužníků, kterým byly zabaveny v exekuci. Výhodou je, že vyvolávací cena bývá poměrně nízká, alespoň ve srovnání s podobnými nemovitostmi na klasickém trhu. Není tedy divu, že lákají mnoho lidí. Problémem jsou však zde peníze. Přestože je totiž nižší než cena obvyklá, i tak je ona částka stále poměrně vysoká. Proto se mnoho lidí ptá, zda existuje například nebankovní hypotéka na dražbu nebankovnihypoteka.cz, s jejíž pomocí by mohli onu částku zaplatit.
A pravdou je, že existuje, ovšem je potřeba dávat pozor na podmínky, za kterých je uzavírána. Ty se totiž od klasické hypotéky poněkud liší, a z dobrého důvodu. Víme, že výše hypotéky se určuje podle ceny dané nemovitosti, kterou chceme koupit. Avšak na dražbě nemáme vůbec ponětí, jak vysoko se vůbec vyšplhá. Zdálo by se tedy, že není možné uzavřít klasickou hypoteční smlouvu. Avšak vzhledem k tomu, že zde hovoříme o nebankovních institucích, možnosti se zde najdou. Přeci jen mají poněkud volnější pravidla, než banky.
Zde postup funguje tak, že se v závislosti na vašem příjmu, vyvolávací ceně dané nemovitosti a dalších faktorech dohodnete na maximální možné výši hypotéky, která vám bude případně poskytnuta, stejně jako na míře vaší spoluúčasti. Na dražbě pak máte limit, do kterého se musíte vejít. V případě, že cena nakonec onu částku překročí a není ve vašich možnostech ji doplatit, díky y čemuž onu nemovitost nezískáte, se smlouva ruší. Jistě, budete muset zaplatit určité poplatky, koneckonců poskytovatel měl s vypracováním určitou práci i náklady, avšak vzhledem k tomu, že jste si v podstatě nic nepůjčili, nemusíte také nic vracet. Pokud tedy pomýšlíte na účast na dražbě, avšak nemáte dostatek peněz, pak je toto jedno z možných řešení.