Kulturistika jako životní styl


Kulturistika – sport, který zná snad každý. Báječný pohled na vypracované a symetrické lidské tělo. Pojďme se podívat na tento sport trochu zblízka. Kulturista, tedy sportovec se zaměřuje na to, aby vybudoval dostatečnou svalovou hmotu a aby zvýšil svou celkovou fyzickou kondici. Jde hlavně o sport, který kombinuje fyzickou a psychickou sílu a odolnost. K tomuto zajímavému sportu určitě patří zdravé a specifické stravování, speciální trénink a také velmi často opomínaná regenerace lidského těla. Kulturisté, tedy sportovci, kteří jsou na profesionální úrovni tohoto sportu, se snaží zaměřit se na estetický pohled, symetrii a proporce svého svalnatého těla.

Sport

Pro dámy jistě hezké pokochání. Někdo může znát kulturistiku bod názvem bodybuilding neboli budování těla. Někdo se zdrží na amatérské úrovni a někdo se snaží dostat se na profi úroveň neboli na pódiu. Pokud se dostanete na pódium, hodnotí Vás specificky složená porota, která zkoumá symetrii a proporce Vašeho těla. Ke kulturistice jistě patří specifická strava. Bohatá na bílkoviny, které jsou potřeba k růstu svalů. Důležité je mít stravu vyváženou a bohatou na živiny, které tělo, které je v zátěži potřebuje. Důležitý je také pitný režim, různé doplňky v podobě BCA, vitamínů, minerálů a práškového (nebo jiného) proteinu.

posilování

Kulturista musí mít v jídelníčku nepochybně bílkoviny, které mohou získat z masa, z luštěnin, vajec, nebo pro vegetariány tofu. Ano, opravdu mezi kulturisty můžeme objevit vegetariány a vegany. Milovníci této stravy musí hodně improvizovat, co se stavy týče. Profesionální kulturistika, kde soutěžící vystupují, se rozděluje do několika kategorií, a to dle pohlaví, věku a hmotnosti + zároveň jsou specifické kategorie, které se zaměřují na odlišné proporce lidského těla. Soutěžící na pódiu předvádějí specifické pózy, které zvýrazní svaly a symetrii jejich těla.