Kdyby chtÄ›l mÃt nÄ›kdo z nás internet v jeho souÄasné podobÄ› k dispozici za dÅ™ÃvÄ›jÅ¡Ãho socialistického režimu, neuspÄ›l by. Nejen že tehdy jeÅ¡tÄ› nebyl tak vyvinutý jako dnes, ale vyÅ¡Å¡Ã moc by nám ho stejnÄ› k dispozici nedala. Z docela jednoduchého důvodu – najdeme na nÄ›m náramnou spoustu toho, co bylo tehdy považováno za nežádoucÃ, k Äemu jsme nemÄ›li mÃt z ideologických důvodů pÅ™Ãstup. A kdyby tu tehdy k dispozici byl, pÅ™edstavoval by nebezpeÄà pro režim, který by se možná zhroutil jeÅ¡tÄ› daleko dÅ™Ãve. Kdyby lidé dÃky internetu vÄ›dÄ›li to, co nevÄ›dÄ›li a o Äem mÄ›li nanejvýš zkreslené pÅ™edstavy.
Z toho zde uvedeného by se dalo usoudit, že je dnes vÅ¡echno jinak. Dnes už tu nemáme diktaturu, dnes už si každý může myslet to, co si myslet chce, a může si to nejen myslet, ale také to s kýmkoliv sdÃlet. A tak by se z toho dalo vyvodit, že dnes už je internet naÅ¡Ãm pÅ™Ãtelem. A nÄ›kdy je tento názor i oprávnÄ›ný. Ale skuteÄnÄ› jenom nÄ›kdy. Je totiž celá Å™ada situacÃ, kdy je tento i nadále naÅ¡Ãm nepÅ™Ãtelem. A tÃm jediným, co se tu zmÄ›nilo, je to, že dnes už musÃme jeho rizika vesmÄ›s odhalovat sami. PÅ™ed nÄ›kterými jsme sice varováni a pÅ™ed nÄ›kterými jsme i vyslovenÄ› chránÄ›ni, ale pÅ™esto je dost toho, co může být i dnes na Å¡kodu.
Za minula by byl na Å¡kodu dejme tomu phishing v té podobÄ›, že by nám nÄ›kdo podsouval protirežimnà myÅ¡lenky a Äekal, kdo se chytà na udiÄku. ZatÃmco dnes se nás snažà phishing pÅ™ipravit obvykle o penÃze nebo nÄ›jaká citlivá a zneužitelná data.
DÅ™Ãve bychom mohli doplatit na trojské konÄ› tÃm, že by se o naÅ¡Ã Äinnosti dozvÄ›dÄ›l nÄ›kdo, kdo by to hlásil úřadům, zatÃmco dnes nám trojÅ¡tà konÄ› kradou data, aby nás poÅ¡kodili spÃÅ¡e ekonomicky.
A zatÃmco dÅ™Ãve by nás kazily jinak jen těžko dostupné hanbaté obrázky a videa, dnes nás tu morálnÄ› kazà spÃÅ¡e myÅ¡lenky mnohých z tÄ›ch, kdo tu nÄ›co prezentujÃ.
Internet je prostÄ› vždy nejen pomocnÃk, ale i hrozba. A tak bychom pÅ™i jeho použÃvánà mÄ›li urÄitÄ› pÅ™emýšlet.